Ecclestone sätter press på Silverstone

Donington är borta, nu har Silverstone drygt en vecka på sig att övertyga Formel 1-bossen Bernie Ecclestone. Annars står Storbritannien utan VM-tävling 2010.

Ecclestone började ju med att redan i fjol prata om att Silverstone var för omodern bana och borde uppgraderas eller ersättas. I år kom beslutet att det var sista VM-deltävlingen på Silverstone och att banan skulle ersättas av Donington Park som F1-bana 2010.

Men den ekonomiska verkligheten visade sig för tuff för Donington som inte klarade av att få rfram 135 miljoner pund för att leverera utlovade förbättringar och standardhöjningar i tid.

Då drog Ecclestone ned rullgardinen och skickade över bollen till Silverstone och dess chef, gamle F1-mästaren Damon Hill. Senast 9 december ska Silverstones ägare ha svarat om man accepterar F1-basens krav på ekonomiska garantier och modernisering av banan.

Om svaret blir nej så säger Bernie Ecclestone att Storbritanniens GP helt säkert läggs ned. Räkna med ramaskri i den motorsporttokiga nationen som dessutom 2010 kommer att få ett helbrittiskt stall, McLaren med två världsmästare, Jenson Button och Lewis Hamilton.

Så oddsen att Ecclestone verkligen säger nej till den massiva PR-uppmärksamhet detta kommer att ge på hemmaplan, känns väl ganska liten. Men om han gör det så är nog landsflykt ett alternativ för den modige lille mannen.

Skriv ny kommentar


CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig svara på denna fråga.
6 + 8 =
Skriv in svaret på frågan ovan. T.ex. för 1+3, skriv 4.

Janne "FlashW" Nilsson har gjort det igen. Skapat stora resurser och byggt ett stort racingstall med fem förare, bl a prins Carl Philip. "Flashs" förmåga att bygga miljonintäkter innebär också tävlande utomlands.

Efter månader av väntan har AIK fått ett förslag på hur ett hyresavtal för Swedbank Arena skulle kunna se ut. Samtidigt bekräftar vd Annela Ydeberg att klubben har tre alternativ, varav två tidigare hemliga som nu har blivit kända. Ett eget bygge är ett starkt alternativ enligt klubbens arenagrupp.

Ett formel 1-lopp mitt inne i Rom. Bara en naiv dröm har kritikerna sagt, men nu står det klart att ett förverkligande inte behöver vara avlägset. Många jobbar hårt för ett fantastiskt lopp 2013.

Ricky Strandberg, sponsringschef på SJ, tar över ordförandeskapet i Sveriges Annonsörers kommitté för sponsring och event, KSE. Deras ambition är att utveckla sponsringen till mer strategiskt användbar.

P-G Andersson är Sveriges nästa världsstjärna i rally, tror många. Nu är han på god väg. Han får hjälp i jakten på sponsorer och har klart med start i VM-serien.

Drömmen om mera pengar – och evig lycka… En väg dit kan vara spel och det är därför som Svenska Spel har skapat Drömbarometern som avslöjar att svenskar söker pengar, resor och ett friskt långt liv.

För första gången sänder SVT direkt från vinter-Paralympics. SVT gör sin största bevakning någonsin av spelen i Vancouver som pågår 12-21 mars. Fyra tävlingar direktsänds i tv och på webben. Dessutom sänds sammandrag varje dag som leds av programledaren Maria Wallberg.

Riskkapitalbolaget var aktiverat i Mjällby, Elfsborg gick med håven bland partners i Borås och i IFK Göteborg var man beredd att reservera några miljoner – alla vara lika förhoppningsfulla. Då kommer kallduschen, pengar och lockelser räcker inte. Tobias Linderoth tar en paus.