Kommun vill tro på miljonsatsning
- Vi får igen det med råge, säger kommunalrådet Johan Persson (s).
Sneglat mot Klagenfurt
Smålänningarna har sneglat mot Klagenfurt i Österrike som står för motsvarande arrangemang i serien av Europas Irontävlingar. Omkring 1 500 aktiva deltar i tävlingen som totalt genererar staden drygt 90 miljoner kronor i intäkter.
Klart att de pengarna lockar. Och så all reklam, alla TV-bilder, alla gäster. Politikerna i Kalmaar behövde inte särskilt mycket betänketid.
World Triathlon Corporation (WTC) står bakom varumärket Ironman och kräver 150 000 euro varje år av kommunen på respektive arrangörsort. Kalmar kommun, genom Destination Kalmar, står för 100 000 euro medan Regionförbundet lägger till resterande 50 000, därmed är rättigheterna erövrade.
Ytterligare 900 000
Enligt avtalet står Kalmar kommun också för avspärrningar, bansträckning, presscenter, bankett, pastaparty med mera till en kostnad av 900 000 kronor per år.
- Det är samma läge som när vi tog hit Ikea. Det kostar oss en slant initialt men det vi får igen är värt så mycket mer. En fullt utbyggd Ironman ökar våra gästnätter i regionen med tio procent och alla kan räkna ut vad det innebär för näringen, säger Johan Persson till Barometern.
Han vill förklara hur det även ska bli ränta på investeringarna:
- Pengarna är entrébiljetten till arrangemanget. I det får vi tillgång till tv-sändningar, reklam via Ironmans hemsida med mera.
Avsatt 3 miljoner extra
- Det är en kostnad vi tycker är rimlig för den här typen av arrangemang. Dessutom har vi redan avsatt 3 extra miljoner till Destination Kalmar.
Det är stora pengar i omlopp. Tävlingen i Kalmar beräknas omsätta 7 miljoner kronor 2012.
- Vi har lagt en försiktig och trovärdig budget, säger tävlingsledaren Urban Strömberg.
Deltagarna får betala 440 euro för en startplats och med 1 500 startande kommer 6 miljoner kronor till får KTS (Kalmar Triathlon Sweden).
En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.
Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
”Min ambition är att skapa en föreställning som bygger på att leverera mängder av ögonblick som publiken kan ta med sig från föreställningen, säger Colin Nutley, utsedd till att regissera invigningen av Friends Arena.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.
Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.
Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.
När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började.
Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.







Vi vill ha din åsikt