Victoria – ingen vanlig Svensson
Vem kunde tro att lintotten från Rånnaväg i västgötska Ulricehamns kommun skulle ta sig hela vägen till de stora arenorna. Det gjorde hon i alla fall, via moderklubben Grönahögs IK, Nittorps IK, Jitex BK, Älvsjö AIK och Djurgårdens IF.
Målrekord i landskamp
Mellan 1996 och 2009 spelade hon 166 landskamper och gjorde 68 mål. Fem av dem kom mot Rumänien, den 16 juni 2007. Rekord för en spelare i en damlandskamp, inte bara i Sverige, utan även internationellt. EM-silver 2001 och VM-silver 2003 sticker ut, tillsammans med fyra SM-guld mellan 1998 och 2004:
Två för Älvsjö AIK och två för Djurgårdens IF.
I Älvsjö tog "Vickans" karriär fart. Här tog hon också två SM-guld innan övergången till Djurgården.
Därmed aspirerar ”Vickan” på epitetet ”Sveriges okrönta damfotbollsdrottning”. Med risk för att förbundskapten Pia Sundhage, Lena Videkull, Hanna Ljungberg och Lotta Schelin visar morrhåren där borta i hörnet…
VM-silvret bästa minnet
Att välja ut ett bestämt minne som berört från karriären är inte lätt, det finns många. Till slut svarar Victoria Sandell Svensson:
- VM-silvret i USA 2003. Direkt efter finalen kändes det som att vi förlorade guldet, men på planet hem kom känslan att vi faktiskt vunnit ett VM-silver. Jag fick utmärkelsen Silverbollen för turneringens bästa spelare. Det var också stort. Faktum är att hela laget spelade jäkligt bra.
- Fyra SM-guld smäller också högt, liksom de två gånger jag fick Diamantbollen.
Fotbollen fortfarande rolig
Tankarna på ett liv efter fotbollen tog form redan inför OS 2008.
- Min fru övertalade mig att fortsätta. Ett bra beslut eftersom vi vann de två kvalmatcherna och fotbollen kändes riktigt rolig igen. Min fru födde vårt första barn och de fick lov av landslagsledningen att följa med under OS. Det var också avgörande att jag fortsatte att spela ett tag till.
Omställningen från firad fotbollsstjärna till en vanlig ”Svensson” blev inte så stor. Hon hade redan en tjänst på marknadsavdelningen i Djurgårdens IF sedan 2003, med ett speciellt ansvar för sponsorer. 2009 blev hon sportchef.
Gravid efter avslutad karriär
- Jag blev gravid direkt efter sista matchen i allsvenskan oktober 2009, så det kändes som en naturlig avslutning på min karriär. Det är klart att det är skillnad mellan att ha ett inrutat liv med träning och cirka 100 resdagar per år, jämfört med att vara hemma.
- Bara att vara helt ledig en helg, utan att ha träning eller match, kändes konstigt i början. Speciellt för mig som älskar att träna. Det blev mer en test av förhållandet, än något annat. Att klara av att gå hemma utan att ha något inbokat.
Tvåbarnsmamman Victoria Sandell Svensson trivs med sitt nya liv, om än mycket förändrat sedan allt rörde sig runt fotbollen.
Victoria Sandell Svensson började som ambassadör för dam-EM 2013, som avgörs 10-28 juli i Göteborg, Halmstad, Växjö, Kalmar, Linköping och Norrköping – och med final på Friends Arena i Solna söndagen den 28 juli. Efter diskussioner med EM-generalen Göran Havik blev det dock en ny tjänst som ansvarig för lagvärdarna, alltså de som har ansvaret för respektive lag.
- Det är en viktig uppgift att vara lagvärd. Du ska vara glad, öppen och positiv – och kunna lösa problem 24 timmar om dygnet. Det handlar också om att ha dagliga möten med de administrativt ansvariga för laget och se till att kostnadsbudgeten från UEFA håller.
Succé förbiljettförsäljning
EM ser ut att bli en publiksuccé. Närmare 50 000 biljetter har sålts till besökare från 16 länder sedan säljstarten 14 februari, Alla hjärtans dag. Sveriges gruppspelsmatcher mot Danmark, Italien och Finland i Göteborg och Halmstad (Italien) är nära nog slutsålda.
Kärleken till fotbollen är evig för tvåbarnsmamman Victoria Sandell Svensson, och den fortsätter genom de två döttrarna Moa, 5 år, och Saga, 4 år, som båda visat intresse för den runda bollen och gröna gräset.
- Moa har visat intresse i omgångar. När hon ser Djurgården på TV säger hon: ”Mamma, där är ditt lag. Varför är inte du med?” Men det är nog Saga som är lite av en ”Mini-Vickan”. Vi får se hur det blir. Det viktiga är att de rör på sig, oavsett om det är fotboll eller inte.
Skaffa en utbildning
Hennes råd till elitidrottare i allmänhet, och fotbollsspelare i synnerhet, är att börja tänka på livet efter idrottskarriären i god tid.
- Se till att ha en utbildning att falla tillbaka på. En dag tar karriären slut. Det är inte ens säkert att det är du som avgör när. Det kan vara en skada som sätter stopp för fortsatt spel.
Slutfrågan är given: Vilka lag spelar EM-final 28 juli, och vilket lag vinner?
- Sverige möter Tyskland och Sverige vinner. Då kommer jag att känna mig som en vinnare också. Men se upp för Frankrike – det laget kan överraska!
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















