Tre tv-kanaler delar på fotboll-EM

TV4, SVT och Canal Digital har säkrat sändningsrättigheterna till fotbolls-EM 2012 i Polen och Ukraina. 16 nationer deltar i turneringen som spelas mellan 9 juni-1 juli 2012.

- Vi ser fram emot att fortsätta samarbetet med SVT och Canal Digital för att kunna erbjuda de stora fotbollsmästerskapen under överskådlig framtid till alla svenska fotbollsälskare, säger Göran Ellung, programdirektör aktualitet TV4-Gruppen.

- Fotbolls-EM är en viktig del i SVT:s totala utbud och vi vet att publiken vill se stora sportevenemang i SVT, säger Eva Hamilton, verkställande direktör SVT.

Matcherna fördelas mellan kanalerna

TV4 sänder 13 matcher exklusivt, inklusive finalen, från turneringen den 9 juni-1 juli. SVT sänder 11 matcher exklusivt, inklusive två av tre Sverige-matcher i gruppspelet om Sverige är kvalificerat. Canal Digital sänder sju matcher exklusivt. Canal Digitals matcher repriseras antingen av TV4 eller SVT.

- Fotbolls-EM 2012 blir en viktig pusselbit i vår ambition att erbjuda våra tittare det starkaste fotbollsutbudet - såväl från de mest stjärnspäckade ligorna som från de stora mästerskapen, säger Hans Pekkari, sportchef TV4-Gruppen.

- Det känns härligt att SVT nu är tillbaka på EM-scenen. Vi har haft som mål att förstärka vårt fotbollsutbud och viktigast har varit att säkra rättigheterna till EM 2012, säger Albert Svanberg, chef SVT Sport.

Det är inte första gången som TV4, SVT och Canal Digital samarbetar om sändningar av stora sportevenemang. Ett liknande samarbete skedde med rättigheterna till VM 2002 i Japan och Sydkorea. Fyra år senare samarbetade Canal Digital med SVT och TV4 om HD-sändningen från VM 2006 och under EM 2008 samarbetade Canal Digital med TV4 om HD-sändningarna.

Sändningar i Hd-format

- Canal Digital kommer med detta att kunna erbjuda hela fotbolls-EM komplett med alla 31 matcherna både i standard- och HD-kvalitet, säger Mats Almgren, vd Canal Digital Sverige.

Öppningsmatchen i EM 2012 spelas den 9 juni i Warszawa och finalen spelas i Kiev den 1 juli.

TV4 direktsänder lottningen för EM-slutspelet som hålls i december 2011.

SVT och TV4 delar sedan tidigare sändningsrättigheterna till fotbolls-VM 2010 och 2014. Nu utvidgas samarbetet kring VM 2010 med Canal Digital, som tack vare en uppgörelse med SVT och TV4 kommer att kunna erbjuda samtliga 64 matcher från turneringen i Sydafrika i HD-format.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Om idrotten fokuserar för mycket på tävlingsmomenten, då hoppar flickorna av idrotten när de går på högstadiet. Det visar en ny studie som Åsa Bringsén, forskare vid Högskolan Kristianstad, tagit fram.

Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.

Satsningen på att marknadsföra Sverige och på sikt kanske till och med söka ett OS fortsätter. Därför deltar svenska representatner på SportAccord Convention i Quebec, Kanada.

Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.

Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.

När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började. 

Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.