Dåligt Ferrari-år sänkte tittarsiffror
21 procent ned i Italien jämfört med 2008 då Ferrari blev världsmästare genom Kimi Räikkonen, det är fakta för italienska Rai som i fjol hade ett snitt på 5,6 miljoner tv-tittare per tävling. Något överraskande kanske att 40 procent var kvinnor och knappt hälften av alla tittare över 55 år, vilket även är fallet i Frankrike.
I Spanien är Fernando Alonso så nära gud man kan komma. När det mindre tv-bolaget La Sexta tog rättigheterna till F1 från Telecinco och Alonso misslyckades, så svek tv-tittarna också. 29 procent färre tittare än i fjol, ändå cirka 3 miljoner tittare per tävling.
Spanien och Italien är två stora och viktiga marknader för F1. Så för att vända tv-trenden är det väl bäst att Alonso i just Ferrari lyckas nästa säsong.
I Tyskland och Frankrike var tv-tittandet tämligen lika, men förstås uppåt i Storbritannien som ju fick en nystart med Lewis Hamilton 2007. 2009 började ju bra för BBC med Jenson Buttons och Brawns framgångar. BBC som tog över rättigheterna från ITV och genast fick F1 16 procent högre tittarsiffror och de högsta sedan BBC senast hade F1 1996.
Några tittarsiffror för Sverige finns inte eftersom Viasat inte vill lämna ut dessa. Men Viasat Motor lär enligt uppgift vara den av Viasats sportkanaler som har flest tittare.
Om idrotten fokuserar för mycket på tävlingsmomenten, då hoppar flickorna av idrotten när de går på högstadiet. Det visar en ny studie som Åsa Bringsén, forskare vid Högskolan Kristianstad, tagit fram.
Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
Satsningen på att marknadsföra Sverige och på sikt kanske till och med söka ett OS fortsätter. Därför deltar svenska representatner på SportAccord Convention i Quebec, Kanada.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.
Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.
Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.
När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började.
Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.







Vi vill ha din åsikt