Nya, heta turer bakom Nationalarenan
Ett Peab som är stor sponsor till AIK, ett Peab som har uppdraget att bygga Nationalarenan, ett Peab som vill skapa kommersiella möjligheter på den mark där Råsunda står i dag. Ett Peab som gärna vill ha tillbaka de 500 miljoner som Råsunda kostar.
Inte förbundets bekymmer längre
Samtidigt ska AIK, och den arenagrupp som är bildad i föreningen, plötsligt ta hänsyn till att motpart är just Peab, inte Svenska Fotbollförbundet. Lars-Åke Lagrell hänskjuter problemet med en diskussion om nu AIK står fast vid tanken om att överta Råsunda.
- Planerna är att Råsunda ska ersättas med bostäder. Om AIK vill köpa måste man förhandla med Peab som köpt arenan för 500 miljoner kronor. Förbundet är nu borta i den frågan, framhöll Lagrell också i Dagens Nyheter.
Att nu affären mellan förbundet och AIK påskyndades kan möjligen ha en förklaring i att Idrottens Affärer presenterade nya fakta runt själva spelet runt Nationalarenan som AIK:s nya kommande hemmaarena.
Företrädare från AIK och Nationalarenan hade nått framgång och det stod klart att 4 000 sittplatser skulle förvandlas till 7 000 ståplatser för att tillmötesgå fansen.
AIK:s rapport dröjer till december
I AIK är det tänkt att arenagruppen först i december ska presentera en rapport som medlemmarna ska ta ställning till på årsmötet i april 2010. Men redan nu sker förändringar som starkt påverkar beslut och möjligheter.
Efter tillkännagivande av affären konstaterade Claes Hansen, ordförande i den arenagrupp som AIK FF tillsatt för att bevaka klubbens intressen, att han hade talat med Lagrell om ett möte om Råsunda i slutet av sommaren.
- Jag kan bara konstatera att det blev väldigt bråttom att ta ett beslut, påtalade Hansen i Dagens Nyheter där han också konstaterade att arenagruppen ska jobba vidare och inte helt lagt tanken att köpa Råsunda åt sidan:
- Det alternativet finns kvar, Peab är en av våra sponsorer och en stor aktieägare i klubben. Vi har bra kontakt med Peab, sa Hansen.
Till saken hör att uppgifter gjort gällande att Peab har en klausul där företaget kan bryta sponsoravtalet med AIK om klubben väljer bort Nationalarenan som sin hemmaplan.
Konkursen var hotande nära, men räddningsaktionen för H43 blev extrem. På två veckor har cirka 700 000 kronor samlats in, nära 200 personer har tecknat sig för årskort nästa säsong, 70-talet personer anmält intresse för ideellt arbete i klubben.
Försäljningen av markområdet vid Täby Galopp ger totalt nära 1 miljard kronor. Nu använder galoppsportens företrädare pengarna. 190 hektar utanför Bro är köpt och där ska nya nationalarenan etableras.
Kaoset följt av besvikelse och vrede hos tusentals Vasaloppsdeltagare vill organisationen för allt i världen undvika en gång till. Nu finns en övertygelse om att problemet ska vara löst – via ett sponsorkontrakt.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Med en fantastisk vy över Gautan och med mäktiga Ryfjället som fond ser Ingemar Stenmark fram emot att återvända till Tärnaby. 1980 lämnade han orten där han är uppväxt och där han blev en sagolik utförsåkare.
Alexander Norén krossade både motståndet och banan och vann Masters på Bro Hof i stor stil i somras. Han etablerar sig allt mera som en av de två-tre främsta golfspelarna i Sverige och nu kommer utdelningen i form av nya sponsorer.
ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.
23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.
Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.







Vi vill ha din åsikt