Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
"Ett avtal som inte räcker för Nationalarenan"
Idag, onsdag, kom nyheten som en stolt Lars-Åke Lagrell presenterade på mediaträffen på Råsunda kombinerat med minijulbord. Gott och välsmakande och självfallet helt utan alkohol.
Presentationen omfattade utöver fotbollsframgångar där 2011 onekligen var ett bra år för både dam-och herrlandslagen också status för Nationalarenan
Arenan blir ett finansiellt aktieinnehav
Mitt tips är att när väl den nye ordföranden är på plats så kommer vi att få se en gradvis distansering från Nationalarenan där SvFF har fokus på bollsparkandet och där arenan mer och mer presenteras som ett finansiellt innehav.
Hur som helst, Lars Åke kunde stolt meddela att Nationalarenan skrivit ett femårigt samarbetsavtal med Live Nations. Enligt Lars-Åke så var det ett strategiskt viktigt avtal och enligt Lars-Åke fanns det i avtalet en ambitionsnivå på tiotalet konserter per år.
Enligt Thomas Perslund, VD på arenan, och Carl Pernow, VD för Live Nations nordiska verksamhet, så finns det ingenting i avtalet om antal konserter.
Avtal med så många flera
Carl bekräftar också att Live Nations har samarbetsavtal också med Globe Arenas och Got Event. Jag utgår ifrån att det finns avtal med Parken i Köpenhamn och någon arena till i hans ansvarsområde, men det glömde jag fråga om.
Avtalet är alltså inte exklusivt, Live nations har bara säkerställt att oavsett vem som bjuder på fest så får man ligga.
Det är självklart att alla stora arenaägare skall ha ett avtal med Live Nations och det är självklart att Live nations skall ha ett avtal med alla stora arenaägare.
Inget mer på Stockholms Stadion
Nu var Thomas Perslund väldigt positiv och såg ett mycket stort värde med avtalet. Han lär inte veta vad som står i avtalen med de andra arenorna, men känner sig onekligen trygg i att deras avtal är så bra att Live Nations kommer att prioritera dem.
Min tolkning av värdet på det här avtalet är då som följer:
Stockholms Stadion försvinner från 2013 som arena för konserter. Det synes som ett ovanligt stort hål i huvudet om Stockholms fritidsförvaltning skall konkurrera med det av Stockholm Stadshus ägda Stockholmsarenan.
Avtal som inte strider med varandra
För världsartister så finns det två konkurrenter Ullevi (nya, gamla, nygamla, gamnya, bara göteborgare håller isär dem) och Nationalarenan. Det finns sju artister och i genomsnitt sex konserter per år i Sverige inklusive hårdrock som är en jätteaffär. Tre vardera är en god gissning.
För artister snäppet under finns det fyra arenor (Malmö, Stockholmsarenan, Nationalaenan och Ullevi). Här finns ett 20-tal konserter att slåss om. Publiken är inte lika rörlig och en turneplan med både Stockholm och Göteborg är möjlig. Fem var.
Sammanfattningsvis så ger detta Nationalarenan åtta konserter till per år till en intäkt som inte påverkar Live Nations eller deras artisters intäkter. Sammanfattningsvis så strider inte detta avtal med de avtal Live Nations har med Globe Arenas eller med Got Event.
36 event mot tänkta 55
Antagandet att den nivå driftsbolaget skrivit avtal på inte får fastighetsbolaget att skriva upp värdet på arenan har samma sannolikhet som att Steve Jobs har betytt mycket för Apple.
8 event här, 6 landskamper, 20 matcher AIK (allsvenska, träning, cup)) bandyfinal och EM-final för damfotbollen.
Det är 36 där AIK får ett snitt på 15-20 000 besökare (de har 10 men arenan är fantastisk så det kommer att öka ordentligt). Det räcker inte enligt planen (55 event med i snitt 25 000 besökare). SvFF sitter som huvudägare i samma hiss som förut och den går åt fel håll.
Tänk om han blir frikänd
Efter mediaträffen, långt senare i eftermiddag kom beslutet att SvFF:s styrelse kissat på sig. Den för en demokrati grundläggande principen att envar skall betraktas som oskyldig tills motsatsen bevisats ansågs inte viktig. En spelare som i en icke laga kraft vunnen dom (han kan bli frikänd i hovrätt) blir portad från landslagsspel.
Det är i sak ett korrekt beslut av styrelsen. Mänskliga rättigheter, humanistiska principer och annat viktigt saknar betydelse i dagens medialandskap och styrelsen skall i första hand värna om förbundet, vilket de gör.
Att den demokratiska folkrörelsen så uppenbart och på goda grunder tvingas fatta beslut som innebär att media vinner över grundläggande principer för ett samhälle är bara trist och ingen kritik mot förbundet på något sätt.
Men och om
De har bedömt situationen korrekt och jag hade om jag suttit där instämt i beslutet (uppdraget i en styrelse är att värna organisation/bolag, inte nödvändigtvis att värna demokratin, det är andras uppgift)
Kvinnomisshandel är ett avskyvärt brott och straffen därför borde bli väsentligt strängare vid fällande domar, men min enkla åsikt är att ingen är dömd innan det finns en dom som har vunnit laga kraft.
Den som sedan sonat sitt straff skall också få en ny chans och bli behandlad som oss andra. Någon demokratiskt sinnad individ som har en annan åsikt?
Men, alla inklusive journalister, borde inse att det så kallade allmänintresset består av ett tiotal ekonomichefer på landets mediabolag med vinst och bonus som enda fokus och att vi i förlängningen hamnar i det moraliska trångmålet att de som stulit cyklar för att komma till juniorträningen inte får spela i landslaget.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Svenska fotbollslandslaget fortsätter förberedelserna inför första natchen mot l Tunisien den 15 juni, natten mot måndagen med start 04.00 svensk tid, och sändning i SVT. Från VM-fronten rapportes annars om hur lagen tränar och försöker hålla i gång i en hetta som nalkas 30 plus. onsdagen dominerdes av Infantino Show och bländande leende på en så kallad invigning.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen















KP (inte verifierad)
tors, 2011-12-15 10:45
1. SJÄLVKLART skall den aktuella
SJÄLVKLART skall den aktuella spelaren inte tillåtas spela i landslaget nu när han dömts till straff för att ha misshandlat sin fru. Vilka signaler skulle det ge till våra ungdomar??? Och att jämföra en hustrumisshandel med cykelstöld är ju inte värdigt dig, Dan Persson!Dan Persson
tors, 2011-12-15 17:37
2. Bäste KP. Ja självfallet
Bäste KP. Ja självfallet skall vi inte ha de som dömts för hustrumisshandel i landslaget. Men domen är inte giltig innan den vunnit lagakraft. I nuläget finns alltså ingen som är dömd för något rent formellt. Sedan uppstår frågan var vi drar gränsen. Snatteri, rattfylla (finns rätt många fall), våldtäkt, misshandel, skattefusk och så vidare? Teoretiskt kan Gerndt överklaga och bli frikänd i hovrätt. Då är han i samhällets syn oskyldig.