Sven-Ingvars vill rädda bandybanan

”Vi lägger en grundplåt på 25 000 för att bandyn i Slottsbron ska överleva”, sa Sven-Erik Magnusson i Sven-Ingvars och kom att starta en räddningskampanj för klubben och sporten.

- Jag kände att vi var tvungna att göra något, och därför lägger vi nu en grundplåt på 25 000 kronor och hoppas att fler hänger på, säger Sven-Erik Magnusson.

Blev bedrövad

Han läste tidningen NWT hemma vid köksbordet och såg att Grums kommun inte längre har råd att underhålla den konstfrusna anläggningen på Strandvallen. Konsekvensen blir att Slottsbrons IF:s verksamhet är hotad.

- Jag blev riktigt bedrövad när jag läste tidningen och tänkte att så här får det bara inte vara. Någon måste ju göra någonting åt det här, säger Sven-Erik Magnusson säger i NWT.

Han ringde kollegan Ingvar Karlsson och de började diskutera vad de kunde göra.

- Vi pratade om att ge en konsert i Slottsbrons Folkets hus och låta alla intäkter gå till isen på Strandvallen, men kom på att vi är uppbokade på Trädgårn i Göteborg ända fram till mitten av december, berättar Sven-Erik.

Själv högerytter en gång

Han själv har ett förflutet som högerytter i Slottsbron i tonåren innan musiken tog all tid i anspråk.

- Därför kände vi att det bästa vi kan göra är att dra igång en räddningsaktion i form av en insamling, och själva lägga grundplåten.

- Det spelar ingen roll hur mycket man lägger, bara man är med. Jag har lite vänner och bekanta som redan klargjort att de ställer upp och förhoppningsvis får vi även med oss näringslivet. Stig Knöös (Mr Slottsbron) är het och vill spola redan till veckan, men riktigt så fort kanske det inte går, säger Sven-Erik Magnusson och skrattar.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.

Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.

Över 50 000 åskådare kommer till Solvalla under Elitloppshelgen. I centrum står en häst som har 134 delägare, 133 från 58 kommuner och en i Thailand. Sanity är hästen som har en fascinerande historia och är segertippad.

Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.

Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.

När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började. 

Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.