Vilket/vilka huvudsakliga syften anser du ert företags sponsring har?

Datum Rubrik
2010-10-20 Maktspelet mellan Svenska Fotbollsförbundet Svensk Elitfotboll (SEF) tenderar att tillta. Hur ser framtiden ut?
2010-09-14 Elitserien 2010/11 innehåller flera lag med ambition och till synes styrka att nå allra längst, dvs ta hem SM-bucklan, i vår.
2010-08-28 Zlatan lämnar Barcelona och frågorna hopar sig. Varför blev det ett misslyckande?
2010-08-22 Zlatan Ibrahimovic får inte spela i Barcelona. Mycket talar för att han flyttar, frågan är var?
2010-07-19 VM är över och åsikterna är delade om mästerskapet. Allsvenskan börjar om och åsikterna är delade.
2010-06-02 Från en prognos om minst 483 000 besökare vid fotbolls-VM till dagens beräkning om 373 000. Varför uteblir besökarna?
2010-03-12 AIK står inför ett val av hemmaarena i framtiden. Vad är vettigast?
2010-03-04 Sverige är täckt av ett massivt snötäcke. Tror du på allsvensk fotbollspremiär i mars?
2010-02-11 Åsikterna är delade om en guldbonus ska hägra för de svenska deltagarna i OS. Vad tycker du?
2010-01-14 Svensk fotboll ska sändas i TV4 framöver och engelsk fotboll förhandlas det om. Vilken kanal har bäst fotbollssändningar?
2009-12-09 Var det rätt av regeringen att säga nej till en garanti för fotbolls-EM?
2009-11-13 Regeringen säger att Sverige ska söka större idrottsevenemang. Vilket skulle du vilja se?
2009-10-09 Det blev ja till Golf i OS 2016. Bra eller dåligt?
2009-09-23 Anser du att ert företag har tillräcklig kunskap om Sports Marketing?
2009-08-14 Vilket/vilka huvudsakliga syften anser du ert företags sponsring har?

51-procentsregeln är här igen. Nu eller aldrig ska frågan avgöras. Ska förbunden bli självständiga eller ska hela skaran av idrotter bestämma även i fortsättningen. Jo, så är det nog. SVT Sports undersökning visar inte annat.

Tierp kommun gjorde inget fel vid köpet för 8,5 miljoner kronor för namnrättigheterna till Tierp Arena. Det konstaterar Kammarrätten i Stockholm i en dom.

VM-generalen Tony Wiréhn är kritisk. Ishockeyns världsmästerskap syns inte i Stockholm. Evenemanget märks enbart runt Globen. Ändå fick stan intäkter om 267 miljoner kronor vid fjolårets svala VM.

André Myhrer har lämnat sambon och nyfödda dottern Tove i Monaco och befinner sig på ett sommarvarmt Bosön långt från vinter och utförsåkning. Han är inte bara vår största alpina stjärna i dag utan också den som tjänar mest. Här berättar han om pengarnas betydelse.

Petter Northug kallade till presskonferens i en Coop-butik i Trondheim. Där fanns kunder – men också 15 journalister. Alla fick de höra hur han inte kunde tacka nej till 45 miljoner kronor.

"Vi vill att människor av kött och blod ska spela på hästar, inte robotar. Vi gör detta för att värna om våra vanliga kunder, och i dess förlängning hela hästsportens existens i Sverige”

Svenska Ishockeyförbundet har skrivit ett nytt sjuårigt avtal med NHL. Det bästa någonsin, ändå handlar det inte om mer än 2,1 miljoner kronor för en spelare som flyttar över Atlanten. Då var det en skaplig höjning...

En av innebandyns största segrar uppnåddes när förbundet lyckades förmå TV4 att bli en partner till VM 2014 i Göteborg. Det innebär inte bara att TV sänder rekordmånga matcher utan också förser omvärlden med bilder.