Här är gamla stjärnors nya karriär
Lagkaptener i årets Superstars är Patrik Sjöberg, Armand Krajnc, Louise Karlsson samt Frank Andersson. Ni ser, alla har gjort en andra-karriär via Mästarnas Mästare och Let´s Dance och nu tillbaka i ett tredje TV-program.
TV3 utlovar utlovar extra starka känslor när dessa fyra extrema vinnarskallar drabbar samman mitt i centrala Stockholm.
Nio program av Superstars
I nio program ska stjärnorna tävla i klassiska OS-grenar och styrketest. Och som vanligt är det en samling av Sveriges största idrottshjältar som gör upp i Superstars. I premiärprogrammet ska de fyra lagkaptenerna tävla om att välja först från övriga tolv deltagare.
”Och precis som på skolgården kommer någon av dessa stjärnor att, möjligen för första gången i livet, få nöja sig med att bli vald sist…”, menar TV3 i ett pressmeddelande.
Det gäller för lagkaptenerna att hitta rätt mix i laget mellan snabbhet och uthållighet, smidighet och styrka. Idrottsmännen får inte tävla i sin originalgren, men varje lag har ett wildcard som tillåter exempelvis Frank Andersson att tävla i brottning.
Under de nio avsnitten av Superstars 2011 får tittarna följa stjärnorna på nära håll, se tillbakablickar på karriärerna, lyssna på taktiksnacket och se karaktärsdragen som gjorde dem till världens största idrottsmän.
Här är deltagarna
Frank Andersson, brottning
Patrik Sjöberg, höjdhopp
Louise Karlsson, simning
Armand Krajnc, boxning
Anders Järryd, tennis
Torgny Mogren, längdskidor
Veronica Wagner, gymnastik
Mikael Appelgren, bordtennis
Niclas Alexandersson, fotboll
Maria Pietilä Holmner, alpint
Eddy Bengtsson, brottning
Anna Carin Zidek, skidskytte
Stefan Nystrand, simning
Johan Petersson, handboll
Jörgen Brink, längdskidor
André Myhrer, alpint
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På måndagsförmiddagen var spelarna från Norge och Sverige redo att för det första träningspasset väl påplats, och det skedde i välande temperatur. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av ett kraftigt regn
Tll saken hör att de de borpå skitftande platser. Den norskatruppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















