Spåravgift hotar

I bland annat Lofsdalen och Mora tar man ut en obligatorisk avgift för att åka skidor i spåren. Plötsligt kostar det pengar. Det är en nymodighet som sprider sig i landet.

Knappen kostar 50 kronor för en dag, 200 för en vecka och 400 för en säsong och ska bäras synligt på kläderna när man åker i spåren. För en trebarnsfamilj blir det cirka tusen kronor extra för en sportlovsvecka. Genom att ta ut en avgift hotas den svenska allemansrätten och har bl a fått Sveriges Konsumenter att protestera.

 

Kommentarer Vi vill ha din åsikt — skriv ny kommentar →

Anders

sön, 2009-04-05 20:34

1. Upprörande intrång i allemansrätten

Jag kommer just från en härlig vecka i Lofsdalen. Jag känner mig upprörd över "nymodigheten" att ta ut en avgift för att åka i de rösade lederna. Jag anser att det är ett upprörande intrång i vår rätt till fritt tillträde till naturen, och jag misstänker dessutom att det är olagligt att ta ut en sådan avgift!

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.

Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.

Över 50 000 åskådare kommer till Solvalla under Elitloppshelgen. I centrum står en häst som har 134 delägare, 133 från 58 kommuner och en i Thailand. Sanity är hästen som har en fascinerande historia och är segertippad.

Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.

Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.

När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började. 

Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.