Svenska Spel visar ny profil
Styrelsen för Svenska Spel har beslutat att under 2010 satsa ytterligare 3 miljoner kronor i Stödkontakten och Självhjälpsprogrammet, två projekt som hjälper personer med spelproblem och som idag drivs av Spelinstitutet.
- Det känns bra att vi under en övergångsperiod kan gå in och rädda en väl fungerande verksamhet fram till dess att myndigheterna fattat beslut om vem som ska stå för finansieringen, säger Margareta Winberg, styrelseordförande för Svenska Spel.
Syftet med satsningen är att Svenska Spel ska kunna dra nytta av ny kunskap i utvecklingen av ett bättre spelansvar och i utvecklingen av både nya och befintliga spelansvarsverktyg som till exempel Spelkoll.
Det 3 miljoner kronorna innebär att Stödkontakten och Självhjälpsprogrammet får en fortsättning även efter nyår. Självhjälpsprogrammet avslutades egentligen redan den 1 oktober i år men kan nu återupptas. Stödkontakten skulle ursprungligen ha avslutats vid årsskiftet.
- Oj, vad skönt. Det var ett mycket glädjande besked. Nu kan hundratals anhöriga och spelare få fortsatt hjälp under 2010. Den forskning och uppföljning vi gör visar att Stödkontakten och Självhjälpsprogrammet fungerar mycket bra. Det hade varit mycket olyckligt om vi inte kunnat fortsätta med en verksamhet som är både kostnadseffektiv och som uppvisar så goda resultat, säger Thomas Nilsson, leg psykolog på Spelinstitutet.
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





























