”En sådan korkad presskonferens”

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Alla som varit på en presskonferens i Sverige vet att frågorna aldrig kommer under själva konferensen utan efteråt. Alla journalister vill ha sina egna svar på sina egna frågor; sådan är lagen.
Erfarna från hundratals möten med journalister försökte ändå Nicklas Lidström, Mats Sundin och Peter Forsberg skapa viss behållning vid pressknferensen. Men varför blir sådana här träffar så fjantiga med podie och en skara journalister uppradade. Foto: Foto: Anders Wiklund, Scanpix

 

Men den lagen kände tydligen inte Hockeyförbundet till när man i veckan ordnade en presskonferens för att presentera att hockeyhjältarna Mats Sundin, Niclas Lidström och Peter Forsberg skulle bli VM-ambassadörer.

Dessa tre herrar, som man numera får kalla dem, satt snällt vid podiet och väntade när konferensen skulle börja. Men meddelandet från den pressansvariga att de tre skulle lämna direkt efter konferensen var inte så smart med tanke på den svenska traditionen att ställa frågor efteråt.

Personerna lockade, inte VM

Hur skulle alla hinna ställa sina frågor, och vem var egentligen intresserad av hockey-VM nu, när det går i maj? Det var ju personerna som var intressanta och då måste man få ställa sina egna frågor, efteråt.

Hur det gick? Kaos är svaret. Och det känns så meningslöst att det ska behöva bli kaos, när alla vet att man inte kan göra på det sättet. Ja, kanske utom den som nu var ansvarig för presskonferensen.

Jag vet inte om det var Hockeyförbundet eller internationella förbundet eller någon annan; oproffsigt var det.

Man skulle kunna säga snudd på korkat.

Varför så taffligt?

Det finns ju gott om proffs på detta med presskonferensers dramaturgiska upplägg, och även hockeyherrarna är ju proffs på detta; att svara på frågor från journalister.

Så varför så taffligt?

Kanske av samma anledning som Idrottsgalan blir så pinsam så man bara dör när människor som inte kan sport, men ska vara ”roliga” kallar Foppa för Patrik. Men skulle man kalla statsministern för Felix, skulle det bli ett sabla liv.

Cecilia Giertta

Hon är är ny krönikör hos Idrottens Affärer. Med ett förflutet bl a som både sportjournalist och ekonomijournalist på Dagens Nyheter har hon en stor erfarenhet av ämnet.

Benke S (inte verifierad)

lör, 2013-01-19 19:20

1. Korkad Presskonferens

Ishockeyförbundets presskonferens var inte särskilt olik alla andra presskonferenser. Man tar dit en eller flera huvudpersoner såsom tränare, matchavgörande spelare etc. De får ge kommentarer ur sitt perspektiv, vilket kan vara väl så intressant. Att man sedan generellt som journalist söker upp sina "egna" idrottsmän/kvinnor i arrangemanget för att ställa frågorna och få svar är ju brukligt. Processen går ju även att ordna i två steg- om man bara har tid tillräckligt. Dina krav att alla journalister som vill ställa sina frågor skall ställa upp i kö för att få göra det håller inte tidsmässigt. Spelare/ledare skall inte behöva känna sitt ansvar att ställa upp långa stunder för att förklara sig, annat än om man befinner sig i omklädningsrum eller intervjuzoner. Samordning för flera journalister som söker olika svar kan med fördel ske med hjälp av bl.a. bandspelare i en tidsknapp situation. Idrottarna är inte journalisternas egendom. Detta är min kommentar i ämnet presskonferenser.

Niclas (inte verifierad)

tis, 2013-02-05 17:42

2. Pressträff med bra upplägg

Pressträffen med de tre hockeylegenderna blev en välbesökt sådan. Som ansvarig för just denna pressträff så valde jag att avsluta den officiella delen tidigt för att alla skulle få sin pratstund med Lidström, Forsberg och Sundin. Tanken var att vi skulle köra en kort pressträff från podiet och sedan låta media få enskilda intervjuer med VM-ambassadörerna. Jag visste att de tre var tvungen att åka en viss tid och nu fick alla journalister möjlighet att intervjua var och en. Jag tror att alla på plats var nöjda med upplägget och den respons vi fick i media dagen efter var mycket bra. Så jag förstår inte kritiken! Hälsningar Niclas Lidström, pressansvarig för VM-organisationen i Stockholm

Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,

USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.

Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Vädret i USA kan vara  nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På måndagsförmiddagen  var spelarna från Norge och Sverige redo att för det första träningspasset väl påplats, och det skedde i välande temperatur. Norrmännen  fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av ett kraftigt regn

Tll saken hör att de de borpå skitftande platser. Den norskatruppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen