Rekordbelopp till idrotten
I fjol kunde Svenska Spel förmedla 1,2 miljarder kronor till Riksidrottsförbundet som sedan fördelade pengarna via det lokala aktivitetsstödet till föreningarna. Nu tyder allt på att motsvarande belopp i år blir ännu större tack vare en ökad omsättning.
– Vi räknar nu med att på Idrottsgalan i januari kunna presentera en rekordutbetalning till idrotten, säger Svenska Spels VD Jesper Kärrbrink.
Samtliga affärsområden inom Svenska Spel har vuxit under årets första nio månader jämfört med 2006. Produkter som Lotto ökade med 9,8 procent, Joker med 7,0 procent, Oddset med 8,3 procent och Bingo på Internet med hela 31,9 procent. Stark tillväxt har det också varit för restaurangspel (+5,7 procent) och kasinoverksamheten (+15,0 procent).
Svenska Spel har uppdraget att kanalisera svenskars spelande till en trygg och ansvarfull miljö, särskilt för spel som kan skapa beroende. Ett exempel är internetpoker där tillväxten varit stark under året. Svenska Spels marknadsandel för internetspel är nu uppe i 35 procent, jämfört med 24 procent vid samma tidpunkt förra året.
– Allt fler svenskar väljer vår säkra pokerplattform framför andra och det är glädjande, säger Jesper Kärrbrink.
Användningen av det unika spelansvarsverktyget ”Spelkoll” som lanserades under våren har vuxit under perioden och idag finns det mer än 10 000 registrerade användare. Intresset för verktyget är också stort internationellt. I oktober fick Svenska Spel dessutom pris som ”The most socially responsible operator of the year” av den internationella branschtidningen eGaming Review.
– Tvärtemot många andra är vi övertygade om att det går utmärkt att kombinera ansvarstagande med lönsamhet och tillväxt. Snarare är det så att ett starkt spelansvar kommer att bli en allt viktigare förutsättning för att nå ekonomisk framgång på spelmarknaden.
Från tredje kvartalet 2007 framkommer också att nettospelintäkterna för att svenskarna allt mera utnyttjar internet och telefon. Här redovisas en ökning med 35 miljoner kronor, vilket motsvarar 25 procent, jämfört med tredje kvartalet 2006.
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
medan svnskarina ledningsvis drabbades av ett kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





























